02.07.2019 | 0:01
Туристическият сезон се срива, плажовете пустеят
В големите курорти ”Елените”, ”Свети Влас” и ”Слънчев бряг” само част от хотелите са запълнени
Представители на туристическия бранш се опасяват, че летният сезон у нас ще бъде твърде слаб поради спад на туристите по морето. В началото на юли на юг от Бургас хотелите и къщите за гости са почти празни, а в големите курорти ”Елените”, ”Свети Влас” и ”Слънчев бряг” само част от хотелите са запълнени.

Според статистически данни, представени от министъра на туризма Николина Ангелкова, от януари до май в България са влезли малко над 2 450 000 чуждестранни туристи. „Това е един много малък ръст от 0.4%. Предполагам, че тези мерки, които българските хотелиери са предприели, са в отговор на техните лични наблюдения в техните лични обекти с оглед месец юни, който наистина е ключов за летния сезон“, коментира Ангелкова пред БНТ.

Шезлонгите са празни, чадъри почти не се ползват. Според бранша причините са комплексни. Основната е завръщането на силни играчи като Турция и Египет. Също и кризата с „Боинг 737 Макс”, приземен през март след две самолетни катастрофи.

„Авиокомпаниите не могат да осигурят в пълния капацитет самолети, които да могат да превозват туристи до България. Ние губим традиционни пазари като еврейския, като германския”, казва Христина Славова от Туристическата камара в Бургас.

Кризата с кадрите става все по-голяма, жалват се хотелиери и ресторантьори. На централната алея в Слънчев бряг още търсят персонал.

Причините да няма желаещи да работят по морето са очевидни – краткият сезон, който тази година е едва около три месеца, ниското заплащане, а също и тромавите процедури при наемането на работници от трети страни.

Председателката на Сдружение „Клуб на хотелиера“ в Несебър Диана Колчева заяви, че от бранша са алармирали за предстоящия слаб сезон още от февруари месец, когато вече е било ясно, че се забавят ранните записвания и нещата не вървят добре, но въпреки това министерството не е реагирало.

Друг проблем пред българския туристически бранш е, че масираната реклама от страни като Тунис, Мароко, Египет е насочила туристопотока от Европа в друга посока.

Според Колчева има необходимост от намаляване на цените на шезлонгите и чадърите, както и нужда от реклама, насочваща към България. Тя подчерта, че липсата на туристи в Слънчев бряг се отразява и на Южното Черноморие, където сезонът щял да бъде в рамките на 20 дни, а на север от Бургас не повече от 45 дни.

Спад на туристите с 15% изчисляват към момента от Бургаската регионална туристическа камара. На някои пазари дори до 20%. Заради по-малкото туристи работодатели пестят от персонал, който им е все по-трудно да си осигурят. Засега се предвижда пълна заетост на персонала през най-натоварените месеци – юли и август, съобщава бТВ.

1 коментар

  1. Анонимен каза:

    Нека има туристическа такса плашана към всекидневния престой в хотела,и държавата или хотелите да почистват и инсталират шезлонги и чадъри които
    организират с тези пари.Това с конц есионери на плац,чадъри и шезлонги си е жив пладнешки магистрален грабеж. Другата част е ресорантите когато ти предлагат храна не на 100 грама, а за пълно ястие от 500 грама от които месото да е не п малко от 180 грама, се цена от 5 до 15 лева, а за висока категория ресторанти по висока цена. Навсякъде има бъргър за 1 долар, само в Бълагрия едно доларовия бъргър е 10 долара в ресоранта.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране