Комисията за защита на потребителите (КЗП) съобщи на сайта си, че е започнала проверка по повод подадената от туроператора “АРАЙВАЛС-ИДИ” ООД молба до Софийски градски съд за откриване на производство по несъстоятелност поради свръхзадълженост.
Планираните за 1 май пътувания до Сардиния, Римини и Левкада, на които трябваше да заминат близо 300 туристи, няма да се осъществят, пишат от комисията.
От КЗП съветват потребителите, които имат закупени пакети на “АРАЙВАЛС-ИДИ” ООД, да се обърнат към дружеството и към застрахователя „Евроинс”, с когото е сключена задължителната застраховка „отговорност на туроператора”.
Проверката на комисията е установила, че “АРАЙВАЛС-ИДИ” ООД има сключена застраховка „отговорност на туроператора”, валидна до 08.07.2015 г. Търговецът е уведомил и контрагентите си с писмо за подадената молба за производство по несъстоятелност.
Експертите на КЗП посочват няколко важни стъпки, които потребителите трябва да предприемат, преди да изберат услугите на даден туроператор:
1. Уверете се, че туроператорът е регистриран.
2. Изискайте от туроператора сертификата за застраховка, която да покрие неговата отговорност за причинени вреди вследствие неразплащане със своите контрагенти, неплатежоспособност или несъстоятелност.
3. В случай, че туроператорът не Ви предостави договор за застраховка, е разумно да се откажете от сключване на договор с него.
4. Настоявайте туроператорът да Ви предостави в писмен вид предварителната информация за избрания от Вас пакет.
5. Изисквайте от туроператора да Ви представи документа за заплатена застрахователна премия.
При сключване на договор за организирано туристическо пътуване изисквайте:
1. Договорът да бъде в писмена форма.
2. Изисквайте да Ви бъде издаден ваучер.
3. При заплащане задължително изисквайте документ за платената сума.
4. Трябва да знаете, че най-късно до 7 работни дни преди пътуването туроператорът трябва да Ви предостави в писмена форма информация за името или фирмата, адреса и телефонния номер на свой представител в посещаваното място, а при липса на такъв – да посочи данни за установяване на контакт с него.
Ако въпреки регистрацията на туроператора, продължавате да изпитвате съмнения относно надеждността му, бихте могли да се свържете поотделно със всеки един от контрагентите му и да проверите дали са направени резервациите в хотелите, в които предстои да отседнете, издадени ли са билетите за транспортните средства, които е предвидено да ползвате и т.н., къветват от КЗП.
1 коментар
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране
Когато се въведе името на фирмата в интернет търсачка, веднага, в първите резултати, излизат отзиви и коментари за некоректни и заблуждаващи действия на туроператора още през 2010 година… Крайно време е да се научим да правим елементарни проучвания на тези, с които ще правим нещо, особено когато даваме аванс.