20.02.2020 | 22:47
Влизането в чакалнята за еврото се отлага с месеци
Истината лъсна - Европа не ни иска

Влизането на българския лев в чакалнята за еврото – валутния механизъм ERM II, най-вероятно ще се отложи с няколко месеца след обявения краен срок 30 април.

Това стана ясно от думите на зам.-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис пред БНР. И в предишния състав на ЕК, и сега Домбровскис е сред най-близките съмишленици на българското правителство по пътя към еврото. Реално обаче решението за ERM II не зависи само от него, а от гласовете на държавите в Еврогрупата плюс Дания и Европейската централна банка (ЕЦБ).

Зам.-шефът на ЕК бе помолен да коментира думите на премиера Бойко Борисов от преди няколко дни, че управляващите „няма да насилват“ влизането на България в чакалнята за еврозоната, защото народът не е напълно убеден.

„Следим развоя в България. Засега не съм имал възможност да обсъдя въпроса с премиера Бойко Борисов. Владислав Горанов ме увери, че всичко продължава и страната се подготвя за влизане в ERM II, може би не с първоначално поставената цел – края на април, а няколко месеца по-късно“, каза Домбровскис пред националното радио.

По думите на еврокомисаря реално няма причина за отлагане. На 29 юни 2018 г. в писмо до евроинституциите българското правителство пое шест ангажимента като условие България да бъде приета в „чакалнята“ за еврозоната. В резултат, на 12 юли 2018 г. България получи политическо обещание от евролидерите да влезе в един и същи ден в ERMII и Банковия съюз на ЕС, ако изпълни условията. Според графика, който тогава България сама си постави, това трябваше да стане до юли 2019 г.

Впоследствие крайният срок се отложи за есента на 2019 г., а след това – за 30 април 2020 г. Не е ясно дали поредното отлагане, анонсирано от Борисов, се дължи на искрено намерение да убеди обществото в ползите от еврозоната или на друга причина, например сигнали, подадени от европартньорите за непълна готовност на България за голямата стъпка. Едно от условията за влизането в ERM II до 30 април бе две от българските банки – ПИБ и Инвестбанк, да увеличат капитала си достатъчно, за да отговорят на пропуските, разкрити при проверката на активите и стрес тестовете на ЕЦБ през 2019 г. Не е ясно дали този процес ще приключи до 30 април.

Общественият дебат за присъединяването към ERM II и еврозоната тръгна заради поисканата от ЕЦБ промяна в Закона за БНБ, свързана с фиксирания курс на лева. Мярката породи дебат между политици, експерти и граждани за ползите от еврото и цената, която България трябва да плати, за да бъде допусната във валутния съюз.

Пред БНР Валдис Домбровскис потвърди, че България ще влезе в ERM II и в еврозоната с настоящия си валутен курс. Няма повод за притеснения нито за обезценка на спестяванията, нито от поскъпване на цените, каза еврокомисарят.

„От досегашната ни практика всички държави, които са се присъединявали към валутния механизъм с фиксирани валутни курсове, са приключвали процеса по влизането си в еврозоната именно с този фиксиран курс, независимо дали е ставало дума за валутен борд, или друг вид механизъм. Няма причина да се мисли, че при България събитията ще се стекат по различен начин“, каза още Домбровскис.

2 коментара

  1. Мартин каза:

    Нищо фатално не е станало! По-добре да не се бърза излишно с приемането ни в еврозоната! В комплект с по-напреднала страна и икономика като Хърватия ще бъде по-добре за нас и нашата икономика.

  2. Анонимен каза:

    Влизането на България в Еврозоната ще донесе по-високи цени на стоките в България и няма да може да контролира инфалцията в страната. Големите Индустриализирани страни в Еврозоната ще могат да произввеждат повече по-евтино и продават повече в България и да изнесът инфлациата извън техните страни. Ползата за България е че лихвените проценти ще станат по-малки и еврото не е толкова рисково както Българския лев, следователно инвестициите може да се увеличат. Но България и сега може да разреши ползването на Евро съвместно с ползването на Лев, без да плаща нищо към ЕЦБ.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране