15.08.2025 | 11:46
Вземете парите от Фонда за безопасност от МВР!
Пак нови коли за ченгетата - сега пускат търгове за цели 1200 автомобили, джипове и мотори за 122 милиона лева
Капитал

Има нещо генерално сбъркано в това как се ползват парите от Фонда за пътна безопасност. Фондът не е никак малък: за няколко години от глоби и санкции са натрупани 500 милиона лева. В бюджета за тази година е заложено да дойдат още 255 млн. А МВР ги харчи за луксозни полицейски патрулни коли.

Миналата година с тези пари бяха купени 450 нови автомобила, между които и десетки БМВ с кожен салон и лети джанти. Преди това пък – джипове Ленд Ровър за гранична полиция. Още по-преди направи търг за 8 луксозни коли Ауди S8. Сега пък пуска търг за цели 1200 автомобили, джипове и мотори за 122 милиона лева. Миналата година в България са закупени над 43 000 автомобила, от които 80% са на корпоративни и държавни клиенти. Е, МВР е най-големият купувач на нови коли сред тях.

В задачата се пита как точно новите коли за патрулиране имат отношение към пътната безопасност. При започването на одит на Сметната палата на фонда беше ясно декларирано, че „средствата трябва да се разходват за дейности по контрола на движението по пътищата и подобряване на пътната безопасност“.

Според закона парите, събирани от фонда, отиват директно в бюджета на МВР. Бюджетът на министерството за 2025 г. е над че-ти-ри ми-ли-арда ле-ва (4 000 000 000 лв., за да го видите с нулите).

Само че вътрешното министерство с тези пари купува камери, печата диплянки, организира опреснителни семинари в скъпи хотели и купува иконки и жълти ранички. Това е в държава, където по голяма част от пътищата няма знаци, осева линия, указателни табелки и където полицията „ескортира“ зелено ламборджини с 200 км по магистралата.

С две думи: крайно време е парите от глоби да бъдат насочени към друга институция, която да намери по-разумен и ефективен начин да ги харчи. Защото е очевидно, че МВР ги ползва като луксозна касичка за коли.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране