Бившият изпълнителен директор на НДК Мирослав Боршош се отказа да говори пред временната парламентарна комисия, която проверява харченето на пари за европредседателството и ремонта на сградата. Причината – не вярва в обективността на парламентарния орган, за което споделя аргументите си в статус във фейсбук.
Ето какво написа вече обвиняемият Боршош във фейсбук час преди заседанието, на което трябваше да се яви:
Днес трябваше да взема участие в заседанието на Временната комисия в НС, свикана за установяване на факти и обстоятелства за разходване на средства, представени целево на НДК за подготовката за българското
председателство на Съвета на ЕС, пред която прецених да не се явя поради следните факти:– Заседанието трябваше да се състои утре, но беше преместено за днес, за да може докладът от работата на комисията да бъде готов на следващия ден- 25.07, вторник, което е невъзможно и несериозно заради обема от информация и документи;
– Някои от членовете на комисията си позволиха преднамерени и крайни изказвания много преди аз да бъда изслушан в комисията;
– Комисията започна своята работа на 6 юли, проведе само четири заседания в рамките на 21 дни по казус и обстоятелства, изискващи разглеждането на огромен обем документи и запознаването с множество факти и гледни точки. Смятам, че решенията, взети в такива кратки срокове и в условията на медиен натиск, не могат да бъдат безпристрастни и обективни.
В този смисъл имам основателни съмнения относно добросъвестната работа и заключения на комисията, както и относно непредубедеността на някои от нейните членове. В периода, в който комисията заседаваше, настъпиха съществени промени в обстоятелствата – прокуратурата повдигна обвинение.
Всички факти и твърдения вече ще се изясняват в съда и затова допускам, че явяването ми пред комисията може да се използва и за други цели, а не само за изясняване на истината. Въпреки това от уважение към българските институции и в частност българския парламент предоставям писмено своите аргументи по разискваните в комисията въпроси.
Вярвам, че моето изложение, ведно с прикрепените към него документи ще бъдат подробно и безпристрастно разгледани дори и от онези, които вече изразиха мнението си.
Въпреки аргументите на Боршош задължение длъжностни лица и граждани да се явяват в парламентарните комисии има и в конституцията, и в Правилника за работата и дейността на Народното събрание, който има статута на закон. В чл. 80 на основния закон пише, че “длъжностните лица и гражданите, когато бъдат поканени, са длъжни да се явяват пред парламентарните комисии и да им предоставят исканите от тях сведения и документи”. Текстът е буквално пренесен в чл. 117 от правилника на парламента. В чл. 115 от същия нормативен акт пише още: “Всички държавни органи и длъжностни лица от държавната и общинската администрация и граждани са задължени да предоставят необходимите сведения и документи във връзка с въпросите, предмет на изслушвания, проучвания и анкети, дори когато сведенията представляват държавна или служебна тайна.”
Разбира се, санкции за неявяване няма, тоест текстовете са по-скоро пожелателни.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране