За да стане еврокомисар, Мария Габриел трябва да премине процедура по изслушване в Европейския парламент.
От 2007 г. досега Мария Габриел е евродепутат от Европейската народна партия.
България няма свой представител в ЕК от началото на 2017 г. Тогава Кристалина Георгиева подаде оставка като вицепрезидент и еврокомисар по бюджета в Европейската комисия, за да поеме поста изпълнителен директор на Световната банка. Ресорът на Георгиева в ЕК беше „Бюджет и човешки ресурси”.
Министър-председателят Бойко Борисов информира председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за решението на правителството да издигне кандидатурата на Мария Габриел за член на ЕК от България, съобщиха от правителствената информационна служба.
В писмо до Юнкер Борисов припомня, че темата е обсъдена между двамата в телефонен разговор в петък.
„С радост мога да Ви съобщя, че днес – още на първото си заседание, българското правителство взе решение да номинира за този пост Мария Габриел. Благодарение на нейните професионални качества и дългогодишен опит в Европейския парламент съм убеден, че Мария Габриел ще има важен и стойностен принос към работата на Комисията”, посочва министър-председателят.
Той изразява очакване да обсъди възможно най-скоро с председателя на ЕК номинацията и да получи неговото съгласие, както предвижда Договорът за ЕС.
Вероятно ресорът на новия български еврокомисар ще бъде “Дигитализация“.
Излъчваме най-силната кандидатура за български еврокомисар, ресорът й ще стане ясен след разговор с Жан-Клод Юнкер, обясни вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева.
“Оттук нататък процедурата предвижда във вторник, 16 май, Мария Габриел да има първо интервю с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, а след този разговор ще бъде определен ресорът й. След това ще се проведе изслушване в Ервопейския парламент”, каза още тя. “Пожелаваме й успешен мандат, в което сме убедени”, допълни Захариева.