22.07.2017 | 8:02
Пари от КТБ са давани на Д. П. и Д. П. 1
Паричките заминаха, обобщи шефката на бюджетната комисия в НС

Пари от Корпоративна търговска банка (КТБ) са давани на човек с абревиатура Д. П. и Д. П. 1. Това заяви пред bTV адвокатът на Цветан Василев Константин Симеонов. Според него това се вижда от справките за движението на парите, които Василев получавал всеки ден.

“Много често в този лист е фигурирала абревиатурата Д. П. или Д. П.1”, заяви Симеонов. Съкращението доби популярност от тефтерите на бившия шеф на Комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. Тогава, за да се прикрие фактът, Д. П. беше преправено на 10.

Силно впечатление прави отсъствието на две имена от пространното изложение на прокуратурата по случая КТБ, заявиха Симеонов и другият адвокат на Василев – Христо Ботев. Според тях това са депутатът от ДПС Делян Пеевски и премиерът Бойко Борисов. Направено е искане и двамата да бъдат разпитани, но разследващите са отказали. Според адвокатите Пеевски е имал бизнес отношения с Василев, а Борисов е посочил “конкретни трима души от висшия държавен ешелон”, които имали вина за фалита на банката.

Главният прокурор Сотир Цацаров заяви по повод изявленията на адвокатите, че не те са мерилото за това колко е надеждно обвинението. “На тях им се плаща, за да защитават обвиняем, и в това няма нищо лошо. Аз не познавам адвокат, който да е излязъл и да е казал: Прокуратурата е права, моят клиент е виновен”, заяви той.

Единственото възмездие, което може да бъде постигнато чрез делото КТБ, е евентуалната наказателна отговорност. За възстановяване на парите не може и да става дума, стана ясно от думите на председателя на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова. “Тук говорим за повдигане на обвинения на хора, които няма да върнат паричките. Това е просто другата част на възмездието. Паричките заминаха”, обобщи тя.

Само ден по-рано в пространното си изложение по случая прокуратурата написа, че с изплащането на гарантираните влогове парите във Фонда за гарантиране на влоговете са свършили. Резерви там ще започнат да се трупат едва след 2020 г. През това време държавата можела само да се надява, че друга банка няма да изпадне в криза, защото тогава ще трябва да плаща влогове от бюджета. Фондът щял да успее чрез синдиците на КТБ да си възстанови много малка част от вече платените средства.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране