Турското правителство предвижда нови придобивки за изселниците с корени от България и балканските държави. Главната е улесняване и ускоряване на процедурата за получаване на турско гражданство на лицата от турски произход. На онези, които живеят в Турция и са с чуждо гражданство, но имат роднини от първа степен, които са турски граждани, ще се даде право на придобиване на турско гражданство, залегнало в клаузата “изключителни обстоятелства”, предаде БТА.
Така няма да се налага те да чакат пет години, колкото е предвиденият в закона срок за придобиване на турско гражданство. “Всички братя, от където и да са, ще може да се възползват от правото на “изключителни обстоятелства” за получаване на турско гражданство”, заяви министърът на труда и социалните грижи Мехмет Мюеззиноглу на среща с изселници от България и балканските държави в квартала Авджълар.
Министърът акцентира също върху приетото миналия месец решение на правителството, което предвижда здравна осигуровка срещу 53 турски лири на месец, за онези, които не са социално осигурени. От тази придобивка при същите условия ще може да се възползват и онези граждани с турски корени от други държави, които живеят в Турция, но не са турски граждани. Те ще имат право на медицинска помощ във всички здравни заведения на Турция за срока, предвиден в документа за временно пребиваване.
По думите на министъра процедурата по издаване на разрешително за работа ще бъде сведена до 15 дни.
Срещата се състоя в конферентната зала на истанбулската голяма община в квартала Авджълар, който популярно наричат “Малката България” заради компактното население от български изселници.
В края на срещата министърът призова присъстващите да гласуват на референдума в неделя. “Нека чрез референдума основем стабилна система, в която силата ще е на народа, ще се изпълнява волята на народа. С президент, който ще бъде с пълни правомощия сред народа, чрез демокрация и народната воля да се надяваме, че на 17 април Турция бързо и уверено ще тръгне по пътя на стабилността и прогреса”, каза той.
Ефраим Камбероглу, председател на най-голямата изселническа общност на европейския бряг на Истанбул – Дружеството за култура и сътрудничество на балканските турци в Авджълар, оцени като “много важна” състоялата се среща. “Хубавото на срещата е, че макар, че се проведе в навечерието на референдума, тежестта падна върху наболелите проблеми на нашите хора и тяхното разрешаване от страна на правителството и в този смисъл смятам, че беше много важна”, коментира Камбероглу.
На въпроса какви са прогнозите за гласуването на изселниците от България на референдума в неделя, той изрази очакване, че те няма да гласуват еднозначно. “Но съм сигурен, че всеки един от общността на българските изселници, която е образована и социално активна, ще гласува по съвест и според собствената си воля, защото в случая избираме не една или друга партия, а става дума за бъдещето на държавата, чиито граждани сме”, допълни Ефраим Камбероглу, бивш световен и европейски шампион по свободна борба.