
Сделката за продажбата на най-голямото електроразпределително предприятие у нас – ЧЕЗ, потъва във все повече странности, а управляващите правят отчаяни опити да се разграничат от скандала. След като в четвъртък стана ясно, че неизвестната малка фирма „Инерком“ е обявена за купувач на милионния бизнес на ЧЕЗ, министърът на енергетиката Теменужка Петкова подаде оставка заради близкото си приятелство със собственичката на купувача – Гинка Върбакова.
В единствено изявление пред БТА – интервю, което приличаше на пиар съобщение, Върбакова разясни, че сделката за около 320 млн. евро ще бъде финансирана от „международна банка с висок кредитен рейтинг“. Всъщност цената ще набъбне, тъй като ЧЕЗ работи по инвестиционна програма, която всяка година защитава пред Комисията за енергийно и водно регулиране. От изпълнението й зависи и по какъв начин ще се променят цените на тока за всяка регулаторна година.
Според експерти цената за покупката на ЕРП-то ще бъде доста по-висока от 320 млн. евро. Причината е, че ЧЕЗ има инвестиционен заем от 116 млн. евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. Неофициално се твърди, че в договора на компанията с ЕБВР има клауза, че ако ЧЕЗ продаде бизнеса си в България на инвеститор, който не е стратегически, то заемът ще стане предсрочно изискуем. Засега не се коментира, че ЧЕЗ съди България пред международен арбитражен съд за вреди, нанесени от държавата. Точна сума не е обявявана, но става дума за стотици милиони евро. Дали този иск е част от преговорите около сделката, не е ясно.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране