Масови смени в ръководствата на държавните горски и ловни стопанства, понякога и по повече от една на ден, е предприел служебният министър на земеделието Георги Тахов, който бе на същия пост и в предходния кабинет “Главчев”.
За рокадите в ключовите (често и при провеждането на избори) предприятия се разбира от серия от въпроси на депутатката от групата на “Продължаваме промяната-Демократична България” Стела Николова, зададени към министъра по реда на парламентарния контрол. А коментарът на самата Николова е: “Пеевски е готов за изборите”.
От получените от нея документи става ясно, че само през август общо осем държавни горски и ловни стопанства са се сдобили с нови началници. В добавка – махнати са кадри, спечелили конкурси, като са назначени такива “временно” – до провеждането на нови конкурси в половингодишен срок.
Малко назад във времето
Началото на темата постави новината за назначението на бившия депутат от ГЕРБ и син на небезизвестния “преводач на Бойко Борисов” Бейзат Яхя – Илтер Бейзатов, за председател на Управителния съвет на “Североизточното държавно предприятие” (СИДП) в Шумен. За любопитната рокада, станала през отпускарския юли, съобщи тогава сайтът за регионални новини “За истината“. Бейзатов смени Александър Арамов, назначен по време на кабинета “Денков-Габриел”. Със същата дата, 12 юли, назначени са още двама души като членове на УС – Ивелин Тодоров и Айсел Мустафова.
Няколко дни по-късно, на 15 юли, Николова е задала въпрос на Тахов за назначението на Бейзатов и за отстранения и заместен с Тодоров доскорошен оперативен директор Петър Ганев – от какво е продиктувано решението за тези кадрови смени и на какви професионални критерии в биографиите на Бейзатов и Тодоров е стъпил министърът.
Тахов отговаря формално – че има тези правомощия. Както и че Ивелин Тодоров е назначен без конкурс до провеждането на такъв в шестмесечен срок. Същият е отговорът и за Бейзатов. (Това в държавната администрация често е форма на поставяне на точните хора за точните места за неизвестен период от време, б.р.). И двамата имали квалификация, пише още. И Арамов, и Ганев са били “освободени” с уведомления по e-mail.
Ново питане
На 20 август следва ново питане от варненската депутатка, на което Тахов отговаря на 10 септември. То вече касае извършените за последния месец от него нови назначения в ръководствата във всички горски и ловни стопанстава.
От отговора става ясно, че в периода 1 – 31 август има общо десет рокади – в териториалните поделения на “Северозападното държавно предприятие” – Враца, в “Северноцентралното” (Габрово), в “Южноцентралното” (Смолян) и пак в СИДП в Шумен. Две смени има и в самия УС на СИДП-Враца – пак до провеждането на конкурс с обещанието “до шест месеца”.
В приложената от Тахов таблица няма имена, само инициали, като сайтовете на съответните стопанства или не публикуват информация за ръководствата си, или не я актуализират. Все пак е видимо, че на 2 август министърът е направил две смени – на директора на Държавно горско стопанство (ДГС) “Нови пазар” и на небезизвестното Държавно ловно стопанство (ДЛС) “Паламара” – и двете под шапката на сдобилото се с нов шеф през юли СИДП-Шумен.
Ден по-късно, на 3 август, с нов директор осъмва и ДГС “Сеслав” (под шапката на СЦДП-Габрово).
На 7 август – ДЛС “Каракуз” (пак СЦДП-Габрово).
На 8 август идва ред на ДГС “Генерал Тошево”(СИДП-Шумен).
Две рокади има и на 21 август – в горските стопанства “Крумовград” и “Кирково” (ЮЦДП-Смолян).
На 30 август – само една – на ДГС “Борима” (СИДП-Враца).
“Пеевски е готов за изборите”
След тази справка Стела Николова е отправила още един писмен въпрос към Тахов, на 11 септември, с искане за информация има ли нови назначения и за периода след 31 август. По това питане все още не е изтекъл срокът за отговор. Сайтът Клуб Z се свърза с нея, за да обясни защо ръководстата на горските и ловни стопанства са й важна тема и какво визира под “Пеевски е готов за изборите” в записаното от нея кратко видео по темата с рокадите, разпространено в социалните мрежи. Ето какво отговори тя:
“Горските и ловни стопанства в районите, в които са сменени ръководствата, са почти единствено място, освен общината, където може да се намери работа. Хората са готови на всичко, за да работят там или да запазят работата си.
Хора от тези региони ми писаха, че дърводобивните фирми, които работят с ДГС, раздават бонуси преди избори. Договорите, които сключват, зависят от ръководството.
Местни споделиха, че новите ръководства са приближени до “новото начало” на Пеевски.
След въртележката с областните управители през юли, през август пък е използвана възможността на министъра на земеделието да уволни директори и управителни съвети без конкурс.
Разбира се, сега е още по-голямо нежеланието на ГЕРБ и Пеевски да се приеме законопроектът, който щеше да ограничи правомощията на служебните кабинети.”
Припомняме, че Тахов стана служебен министър на Главчев, след като вторият първоначално се спря на Кирил Вътев (бивш редовен такъв в кабинета “Денков-Габриел”), но само след броени дни размисли и реши да смени Вътев.
Още по време на преговорите между ПП-ДБ и ГЕРБ за ротацията Клуб Z писа, че от партията на Бойко Борисов са поискали Георги Тахов да стане земеделски министър.
Подготвяме въпроси към Министерство на земеделието и храните по темата с новите назначения – имало ли е такива и отпреди това на сина на Бейзат Яхя през юли, т.е. от април, когато бившият шеф на Държавен фонд “Земеделие” оглави МЗХ, и какво ги е наложило.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране