Съдия Мирослав Петров от Софийския районен съд, който стана обект на прокурорска проверка заради отказа си да конфискува колата на Ивайло Цветков – Нойзи, допусна, че може да е бил подслушван. „Спрямо мен са прилагани различни оперативни способи, подслушване, проследяване и Бог знае какво, само защото някой не е съгласен от постановения съдебен акт. Така не се процедира в една правова държава“, каза съдията.
Магистратът цитира прокурорското постановление по случая, в което се казва, че оперативно-издирвателните мероприятия не са установили връзки на съдията с осъденото лице. „Твърди се, че са възлагани оперативно-издирвателни мероприятия. И аз се надявам, че не съм подлаган на подслушване заради несъгласие на прокуратурата с постановен от мен съдебен акт, това би било скандално“, каза съдия Петров.
Междувременно мнозинството в Съдийската колегия на ВСС отказва засега да защити независимостта на магистрата, който бе проверяван 4 месеца от прокуратурата, без да има данни за извършено престъпление. Съдебните кадровици решиха първо да проверят случая и тогава да се произнесат.
Казусът с колата на Нойзи се превърна в съдебен скандал заради проверка, наредена от прокурор Йордан Петров от Софийската градска прокуратура след сигнал, за който се твърди, че е от неправителствената организация „Ангели на пътя“. Прокуратурата е длъжна да провери всеки сигнал, когато има данни за престъпление, каквито в случая не са известни. В рамките на проверката прокурор Йордан Петров отказа да образува разследване, но обяви в своя акт, че съдията има „грешен начин на мислене“, „гpeшeн миcлoвeн пpoцec и cклoннocт към зaлитaнe в нeпpaвилнa пocoкa“.
Нойзи беше хванат да шофира с алкохол в кръвта, за което беше и осъден условно след споразумение с прокуратурата, а съдия Петров отказа да конфискува колата му. Магистратът заяви, че Наказателният кодекс в тази си част противоречи на конституцията и европейското законодателство.
Очаква се Конституционният съд да се произнесе по въпроса дали конфискацията на автомобили е в синхрон с нормите на основния закон. Съдия Мирослав Петров казва, че той има право директно да прилага конституцията, когато е налице очевидно противоконституционен закон.
Пред ВСС той каза, че няма нищо против да бъде разследван, защото всеки може да бъде разследван. Съдията обаче напомни, че прокуратурата е иззела функциите на съд, включително се произнася по въпроси от правомощията на Съда на ЕС.
„Прокуратурата е страна в процеса и не могат да разполагат с повече права от другите страни“, каза съдията.
Разпространеният публично сигнал на „Ангели на пътя“ не е подписан, нито е посочено име на подател.
Съдия Петров отбеляза, че според НПК съобщението за извършено престъпление трябва да съдържа данни за подателя, а анонимните съобщения не са законен повод за започване на разследване.
„Според мен в сигнала единственото, което изразяват представителите на сдружението, е несъгласие с мотивите на съдебния ми акт. Това не е основание за извършване на проверка и предприемане на каквито и да е действия спрямо мен“, казва съдията.
В сигнала се казва, че съдията е избавил от наказание Ивайло Цветков – Нойзи.
„По какъв начин съм осуетил наказателното преследване по отношение на Ивайло Цветков и съм го избавил от наказание, при положение че съм одобрил споразумение за налагане на наказание?“, попита съдия Петров.
Очаква се Съдийската колегия на ВСС да излезе с позиция на 18 февруари.