
Странен кадрови кадрил между две дами с фамилията „Петкова“ се разиграва във финансовото министерство. Само за около три седмици министърът на финансите Теменужка Петкова първо назначи предшественичката си Людмила Петкова за свой зам.-министър, малко след това я освободи, като я върна на позицията й отпреди да стане служебен министър в правителството на Главчев, а след това я назначи за директор на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).
Маневрите по етажите на финансовото министерство
Маневрите на финансовия министър с предшественичката й тип „насам-натам“ по етажите на ведомството за такъв кратък период от време, освен че са странни, са напът да предизвикат и първото по-сериозно напрежение в управляващото мнозинство. На назначението на Людмила Петкова в агенцията, която извършва финансови инспекции и проверява държавните институции как харчат публичните средства – договорите им с фирми, обществените поръчки и европейските проекти, остро реагираха от ДПС-Доган, коалиционен партньор на управляващите от ГЕРБ, БСП и ИТН. От фракцията на почетния председател на движението изразиха категоричното си несъгласие с последното назначение на Людмила Петкова, което не е съгласувано с партньорите от мнозинството, и призоваха да бъде оттеглена от поста. Тя се счита за близка до депутата Йордан Цонев и до лидера на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски и подозренията на хората на Доган са, че може да превърне АДФИ в поредната „репресивна структура“ в ръцете му.
Мълчанието на ГЕРБ около демарша на ДПС-Доган
Назначението на Людмила Петкова начело на важната агенция не беше обявено официално, стана тихомълком и за него се разбра от сайта на АДФИ, където името й беше изписано. По същия начин нямаше и обяснение от страна на ГЕРБ кое наложи първо тя да бъде назначена за зам.-министър, а малко след това освободена и върната като директор на дирекцията „Данъчна политика“, пост, който заемаше, преди служебният премиер Главчев да я предложи за министър на финансите в служебното му правителство. Според зам.-председателката на парламентарната група на ГЕРБ Деница Сачева назначението й за зам. финансов министър се наложило, за да има приемственост, докато Теменужка Петкова се запознае с фактическото състояние на ведомството. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък обясни скоростното й махане от поста с недоволство от работата й. Неофициално от партиите от мнозинството дават и още едно обяснение – в качеството си на зам.-министър Людмила Петкова подготвяла уволнения на служители от териториалната дирекция на НАП в Пловдив, повечето от които свързани с ГЕРБ, и това е предизвикало спешното й отстраняване.
Какви са притесненията
Независимо от мотивите за бързата разходка на Людмила Петкова на различни постове в министерството обаче от ДПС-Доган наистина имат основания за притеснение от последното й назначение като директор на АДФИ. След разцеплението в движението и особено по време на предизборната кампания за последните парламентарни избори срещу хора от ръководството на фракцията и срещу техни активисти по места беше използван значителен властов ресурс, върху който Пеевски има влияние, с цел да им бъде оказван натиск. В акцията срещу крилото на Доган активно се включиха както прокуратурата и КПКОНПИ, така и подопечната на финансовото министерство със служебен министър Людмила Петкова Националната агенция за приходите (НАП), която изненадващо се активира да прави проверки на депутати от фракцията, както и на членове на семействата им. По време на кампанията от ръководството на ДПС-Доган дори дадоха специална пресконференция, на която публично запитаха Людмила Петкова в качеството й на служебен министър дали е имало среща между нея, КПКОНПИ и НАП с „трето лице“, на която е било обсъждано да започнат проверки на депутати от крилото на Доган, като под третото лице се разбираше Пеевски.
Недоволството потушено засега
Във вторник финансовият министър Теменужка Петкова обяви, че назначението на Людмила Петкова за директор на АДФИ е лично нейно, и пое отговорността за него. Пред журналисти в парламента тя гарантира, че агенцията няма да се използва за политическа бухалка. „При индикация за репресии лично ще освободя Людмила Петкова“, каза тя. Заедно с това Теменужка Петкова съобщи, че е имало среща с коалиционните партньори от БСП, ИТН и ДПС-Доган по повод назначението и след уверенията, които е дала за агенцията, напрежението изглежда засега потушено.
Неясни назначения във втория ешелон
Случката с постовете на Людмила Петкова поставя и въпроса как се правят назначенията във втория ешелон на властта. По предложение на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов те бяха спрени, с аргумента че първо трябва да се приеме държавният бюджет, но това очевидно не е е така.
В началото на миналата седмица със заповед на премиера Росен Желязков бяха назначени шестима зам.-министри в три министерства от квотите както на ГЕРБ, така и на БСП и ИТН, като очакванията бяха социалистите да излъчат още двама свои представители – в МВР и в земеделското министерство. Засега обаче това не се е случило, въпреки че през почивните дни временният председател на БСП Атанас Зафиров обяви името на единия от тях – Филип Попов, за зам.-министър на вътрешните работи. По неофициална информация второто назначение ще е на депутата Стефан Бурджев за зам.-министър на земеделието.
Велина Господинова, „Капитал“
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране