След като в понеделник ЦИК прие документите и на двете враждуващи фракции в ДПС, “облечени” като коалиции – “ДПС – Ново начало” на Делян Пеевски и “Демокрация, права и свободи – ДПС” на Джевдет Чакъров, в сряда комисията поиска те да докажат, че партията ДПС не е част от тях.
И в двете коалиции, подали документи за участие в изборите, обаче на хартия участва партия ДПС.
ЦИК на практика отказва да се произнесе по драмата в ДПС. Вместо това комисията реши, че иска доказателство, че и двете коалиции са извадили партията от състава си. Те трябва да се представят до 17 часа на 7 септември доказателства за това. Мотивът на избирателната комисия е, че движението е заявено като част и от двете коалиции, което е в разрез с чл. 127 ал. 2 от Изборния кодекс. “Против” решението са гласували само издигнати от ГЕРБ членове на комисията, за които се твърди, че са на страната на Пеевски във вътрешнопартийната война в ДПС.
Въпросният чл. 127 ал. 2 казва – “Всяка партия може да участва във всеки отделен вид избор само в една коалиция”.
Наред с това ЦИК взе решение да поиска удостоверение за банковите сметки на двете коалиции.
Още в понеделник ЦИК взе безпрецедентно решение като прие едновременно документите на две формации. И двете коалиции съдържат името на ДПС и в тях участва партията. Още тогава Mediapool отбеляза, че няма как и двете да бъдат допуснати за участие във вота. Така развръзката кой от двата лагера ще се брандира като “автентичното ДПС” предстои и ЦИК ще трябва да вземе решение в следващите дни.
Причината и в двете коалиции да участва ДПС е, че според Регистъра на политическите партии и верният на Доган Джевдет Чакъров, и изключеният от него партиен лидер Делян Пеевски са представляващи ДПС.
До тази развързка се стигна след ктато часове по-рано в сряда Делян Пеевски поиска ЦИК да напусне сградата на парламента.
“Едното подадено заявление в ЦИК е нелегитимно. В момента няма две регистрации, но нека изчакаме ЦИК да се произнесе.”, каза тогава Пеевски.
Решението мина с 11 гласа “за”, като “против” бяха Красимир Ципов, Георги Баханов и Гергана Ганчева.
Кои са партиите в “ДПС-Демокрация, права и свободи”
В нея влизат “Справедлива България – обединени родолюбци” (СБОР) и Земеделски съюз. В началото на миналата година СБОР беше част от коалиция “Заедно”, която използваха напусналите ИТН Ива Митева и Любомир Каримански, за да се явят на избори. В обединението участваха още “Партия на зелените”, “Социалдемократическа партия” и партия “Движение на непартийните кандидати”. Тогава коалицията събра едва 0.35% или 8 755.
“Земеделски народен съюз” пък е партия, която през годините е била в най-различни коалиции – с вече несъществуващата “България без цензура” на Николай Бареков, с БСП, с “Български възход” на бившия служебен премемиер Стефан Янев, с “Изправи се.БГ” на Мая Манолова.
Кои са партиите в “ДПС-Ново начало”
В нея влизат “Новите лидери” и “Български глас”.
“Новите лидери” е регистрирана в Пловдив и на последните местни избори беше част от местната коалиция “Съединени за Пловдив”, в която бяха още ВМРО, Земеделски съюз Ал. Стамболийски, “Воля”, “Атака”, “Партия на зелените” и “Кауза България”.
На предишните парламентарни избори пък “Български глас” издигна за депутати отцепниците от “Възраждане” около Николай Дренчев, но формацията събра общо едва 0.16% или 3 378 гласа.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране