22.01.2021 | 23:11
Властта предлага още 3 м. извънредна обстановка
Властта се отказа да разхлабва мерките, ресторантьори готвят гражданско неподчинение

Пред здравната комисия на парламента министър Костадин Ангелов обяви, че ще предложи на правителството удължаване на извънредната обстановка с 3 месеца след 31 януари. Причината е настъпването на новия ваиант на КОВИД-19. По-бързото му разпространение и по-силната заразност стана причина властта да се откаже от разхлабването на мерките, което Бойко Борисов обещаваше.

С неохота премиерът обяви, че ресторанти и молове остават затворени, а евентуална промяна ще има след края на месеца. Собственици на заведения и ресторанти се заканиха да организират национален протест в София на 27 януари. Те заплашиха самоволно да отворят обектите си от 1 февруари. Ще ни застрелят ли, какво могат да ни направят, надъхваше ги Ричард Алибегов от бранша.

Въпреки направените заявки за разхлабване на противоепидемичните мерки, Бойко Борисов се отметна и с видимо неудоволствие отложи отварянето на бизнеси. Можем да направим единствено компромис с образованието, заяви премиерът, като отново прекъсна пресконференцията на здравните власти и взе думата на председателя на ваксинационния щаб проф. Красимир Гигов. Макар да се съобрази с медиците, Борисов даде да се разбере, че решението не е взето лесно. Той се оплака, че от 8 до 10 часа сутринта е имало „диалог под формата на спор“ в кабинета му с икономическия и образователния министри, вицепремиерите Томислав Дончев и Мариана Николова и двата щаба.

Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов продължи да се заканва, че на 1 февруари може да има протестно отваряне на ресторантите при спазване на противоепидемичните мерки. След като стана ясно, че заведенията няма да заработят, от асоциацията обявиха национален протест на 27 януари под мотото „Марш към свободата“.

На брифинга обаче Борисов обяви, че от 30 хил. собственици на заведения само 6500 са подали заявления за помощи от държавата заради коронакризата. Защо – оставям на вас да прецените, отсече Борисов, но по-късно намекна, че очевидно големият проблем е препитанието на хората, работещи в сивата икономика. Той продължи да се хвали, че в България са наложени много меки противоепидемични мерки без вечерен час и други ограничения, и пресметна, че евентуалното удължаване на мерките след 31 януари ще утежни бюджета с около 100 млн. лв. – „пари, които се дават за неработещ бизнес“, и няма да има увеличение на БВП.

Очакваното разхлабване на мерките с отваряне на заведения и магазини в моловете се отлага засега и ново решение може да се очаква след 31 януари. От 4 февруари евентуално учениците от 5 до 12 клас ще се върнат на училище.

Премиерът се разгневи и от въпросите дали ще бъде глобен, защото не спазва дистанция. Той се оплака, че вече два пъти е глобяван, навсякъде бил с маска, но, ако така се кара, „трябвало да се глоби и половината държава за какво ли не“.

Продължава тенденцията броят на излекуваните от КОВИД-19 да е значително по-голям от заразените, обяви министърът на здравеопазването Костадин Ангелов. Тревожните данни за Европа обаче са причината властите да настояват за оставането на мерките, стана ясно от думите на главния здравен държавен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според експертите новият вариант на коронавируса вече е у нас. Той е от 10 до 100 пъти по-заразен от класическия, при който у нас сега 10 души заразяват 5-6. При новата разновидност 10 болни заразяват 27 души, каза Кунчев. Началникът на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски пресметна, че ако британският вариант започне да преобладава у нас, заболеваемостта и смъртността биха били 7 пъти по-високи заради изчерпване на болничните ресурси.

14-дневната заболеваемост у нас е 125,17 на 100 хил. души, а смъртността на 1 млн. население е 115. По този показател България от девето място в Европа отива на единадесето.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране