01.11.2024 | 15:23
Юристи с бурно минало попаднаха в Конституционния съд
Сашо Пенов беше шеф на правния съвет на тогавашния президент Георги Първанов, но изненадващо беше освободен от позицията след скандара "Мишо Бирата"

Съдията от Наказателната колегия на Върховния касационен съд Галина Тонева, професорът по финансово право Сашо Пенов и правната съветничка на президента Румен Радев Невин Фети бяха избрани за съдии в Конституционния съд (КС).

Тримата ще встъпят в длъжност на 12 ноември 2024 г., когато изтича мандатът на четирима конституционни съдии – назначените от Росен Плевнелиев проф. Марияна Карагьозова и Филип Димитров, избраната от съдиите Таня Райковска и избраният от Народното събрание Константин Пенчев.

Сашо Пенов и Невен Фети са изпратени в КС от квотата на президента, а Галина Тонева е избрана от общото събрание на съдиите на две върховни съдилища.

Народното събрание също трябва да излъчи един член на Конституционния съд, но това няма как да се случи в следващите десет дни. Съдия Галина Тонева и проф. Сашо Пенов притежават опита на хора, попадали в окото на бурята на публични скандали.

Сашо Пенов и историята с Мишо Бирата

Преди 13 години избухна скандала „Ало, Ваньо“, който нанесе тежък репутационен удар по Бойко Борисов. Скандалът се разрази след изтичане на записи от подслушан разговор между тогавашния премиер Борисов и шефа на митниците – покойния Ваньо Танов.

От записа се разбира как Борисов нарежда на Танов да спре митническа акция в пивоварната на бизнесмена Михаил Михов – Мишо Бирата в Мездра, където те разследват сигнал за съоръжение за производство нелегален спирт.

По това време Сашо Пенов беше шеф на правния съвет на тогавашния президент Георги Първанов, но изненадващо беше освободен от позицията. Причината за освобождаването бе, че Пенов се оказа адвокат на алкохолната компания на Мишо Бирата.

Той спечели делото срещу митниците, с което бе спряно изпълнението на заповедта за спиране на работата на пивоварния завод заради установено неплащане на акциз.

Президентът Първанов освободи Пенов заради съмненията, че е защитавал Михов в нарушение на Закона за адвокатурата. Законът не позволява едновременно адвокатът на свободна практика да работи на трудов договор или да бъде държавен служител, в случая шеф на президентския правен съвет.

След като Пенов бе освободен, Първанов така и не отговори на въпроса на какъв договор е работил той в институцията. Самият Борисов обясняваше, че Първанов му се обадил, за да ходатейства за Мишо Бирата.

Три години по-късно Пенов бе избран за декан на Юридическия факултет на Софийския университет.

В периодите 2001-2005 г., 2005-2009 г. и през 2017 г. Пенов  е член на Консултативния съвет по законодателството при Народното събрание и изготвя становища по законопроекти.

Председател е на Комисията по опрощаване на несъбираеми държавни вземания и член и председател на Правния съвет на президента на Република България от 2002 г. до 2011 г. В периода 2015-2021 г. е член на Управителния съвет на Националния институт на правосъдието. От 2.08.2022 г. до 6.06.2023 г. е служебен министър на образованието и науката.

Галина Тонева, ВСС и Сотир Цацаров

Галина Тонева започва кариерата си като прокурор, но през 1992 година се преквалифицира като съдия и бързо започва да расте в йерархията. Тя се издига до ръководител на наказателното отделение на Софийския апелативен съд, когато е поканена от главния прокурор Борис Велчев да стане заместник-главен прокурор.

Тонева се превръща в едно от лицата на съдебна реформа в страната, защитавайки позицията, че прокуратурата трябва да бъде децентрализирана.

През 2013 година Галина Тонева се кандидатира за главен прокурор, като нейни конкуренти са подкрепяния от ГЕРБ и ДПС Сотир Цацаров, както и Борислав Сарафов, който сега е фаворит за главен прокурор.

Галина Тонева очаквано губи изборите, а Цацаров ги печели. Тогава тя предупреждава, че ако  за главен прокурор бъде избран „твърде властен човек“, прокуратурата ще се върне назад към времената на Никола Филчев.

Няколко седмици след избора на Цацаров той запазва Галина Тонева като свой заместник, но тогава е отприщена атака срещу нея от медиите на Делян Пеевски и Яне Янев, който по-късно ще стане съветник на Борисов. Атаката е използва като претекст от Цацаров да понижи Тонева до редови прокурор.

Малко след това тя решава да се върне в съда. От 2015 г. след конкурс Тонева беше повишена в Наказателната колегия на Върховния касационен съд.

Тя е доктор по право и е била е член Комисията за ефективност на правосъдието към Съвета на Европа, Експертната група на Комисията за превенция на престъпността и наказателното правосъдие към ООН, както и на Консултативната комисия към ЕК по въпросите на наказателната политика на ЕС, пряко ангажирана с процеса на създаване на Европейската прокуратура.

Невин Фети и Румен Радев

Досега Невин Фети е била съветник по правни въпроси на президента Румен Радев. Тя започва работа в президентската администрация през 2007 г. като секретар по правните въпроси.

Невин Фети е родена във Варна през 1977 г. Завършила е право в Софийския университет. Има и магистратура по „Защита на националната сигурност“ от Академията на МВР. Била е адвокат, работила е в комисията по сигурността на информацията, преподавала е в Академията на МВР. Освен това е била асистент по гражданско право в СУ, преподавала е в журналистическия факултет и в Националния институт по правосъдие. За назначенията на президента бе съобщено в деня, в който магистратите от двете върховни съдилища – касационен и административен – ще изберат свой представител в Конституционния съд (КС).

Източник: Медиапул

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране