18.07.2026 | 12:24
Златната мина „Ада тепе“ затваря окончателно
Оборудването от преработвателната фабрика ще отпътува за Сърбия

Добивът на злато в  „Ада тепе“ край Крумовград приключи. Рудникът и преработвателната фабрика, в които към момента работят 269 души, ще бъдат напълно затворени. Това не е извънредна или неочаквана новина – закриването на минните работи е планирано още при разработването на проекта „Ада тепе“ – за момента, в който бъдат изчерпани достъпните запаси. Последният производствен взрив бе извършен в средата на април 2026 г.

„ДПМ Крумовград“, което управлява проекта „Ада Тепе“, е дъщерно дружество на „ДПМ Металс“ – канадската компания (позната по-рано като „Дънди Прешъс Металс“), която държи и добива на мед и злато край Челопеч. През юни „ДПМ Металс“ обяви, че е открила още големи залежи в района на Челопеч.

Затварянето на мината „Ада тепе“ ще стане на етапи, съкращенията също. Предстои дълга работа – техническо прекратяване, демонтаж, рекултивация, последващо наблюдение – все дейности, за които ще бъде необходим персонал.

След спирането на преработката част от оборудването ще бъде демонтирано и обновено, за да бъде използвано за проекта Coka Rakita в Сърбия, чието строителство се очаква да започне в началото на 2027 г., съобщават от предприятието.

А сега накъде

На 16 юли „ДПМ Крумовград“ организира „кариерен форум“ – с цел хората, хората, които ще бъдат освобождавани, да влязат в пряк контакт с възможни бъдещи работодатели. В събитието са участвали 10 компании от минната, металургичната, строителната индустрия – „Аурубис България“, „Брезник Минералс“, „Геопс“, „Главболгарстрой Холдинг“, „Елаците-Мед“, „Етем Гестамп“, „КМС“, „Минстрой Марица Изток“, „София Мед“ и „Стомана Индъстри“.

Междувременно се организират и обучения в над 20 направления – технически специалности, управление на тежка техника, чужди езици, социални дейности, технологии, свързани с възобновяемата енергия.

Една от опциите пред част хората от „Ада тепе“ е преминат към другото предприятие на компанията в България – „ДПМ Челопеч“.  Двете мини обаче са в различни части на страната, освен това добивът в първата е по открит метод, а в Челопеч е подземен.

По-предприемчивите ще могат да започнат собствен бизнес. Част от служителите вече са регистрирали свои фирми със средства на „ДПМ Крумовград“ от фонд, създаден тъкмо за финансиране на такива начинания.

 

През второто тримесечие на годината в „Аде тепе“ са произведени около 11 хил. унции златен еквивалент, а общо за първото полугодие – около 23 хил. унции.

След изпълнението на плана за рекултивиране 95% от територията на рудника ще бъде върната към европейската екологична мрежа „Натура 2000“.

оставете коментар

МИГNews.info не носи отговорност за коментарите на потребителите.
Коментарите подлежат на модериране.
Правилата за коментиране